Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Psychika:

Jak w wielu innych aspektach naszego życia nie mięśnie, nie wiedza, nawet nie doświadczenie jest najważniejsze. Choć nie wszystko rozgrywa się w głowie to naszym zdaniem dobrze jest od tego zacząć.  Co konkretnie mamy na myśli?

Oswojenie się z lasem. Choć brzmi to bardzo banalnie uważam, że to jedna z ważniejszych czynności. Bardzo często słyszałem różne teorie i wywody różnych ludzi na temat ich umiejętności, zaplecza i doświadczenia które miały być dowodem lepszych predyspozycji lub lepszego przygotowania. Ktoś był żołnierzem, policjantem, strażakiem,  ktoś  inny wykonuje ciężką pracę i stres jest dla niego czymś naturalnym itd. To nie do końca tak. Oczywiście nasz dotychczasowy tryb życia ma zasadniczy wpływ na nasze początki i sposób radzenia sobie w danej sytuacji. Nikt nie zamierza negować, że np. żołnierz zazwyczaj ma świetną kondycję, umie radzić sobie w stresie i w skrajnym zmęczeniu i jeśli zestawimy go z kimś kto całe życie siedzi przed komputerem i tylko ogląda filmy o przetrwaniu mamy przepaść. Niemniej jednak ten problem jest dużo bardziej złożony.

Po pierwsze niezależnie kto co robił wcześniej działa ta sama zasady ( jak najbardziej pozytywna). Niepokój może budzić w nas to czego nie znamy, a pewnie czujemy się kiedy jesteśmy przygotowani ( w miarę możliwości) na dane zdarzenie.

Wielokrotnie byłem w sytuacji kiedy osoby niesamowicie sprawne fizycznie (np. z obozów sportowych) , pewni siebie dorośli ludzie o różnym bagażu doświadczeń zachowywali się w leśnych klimatach zupełnie nienaturalnie. I nic w tym dziwnego gdyż zostanie samemu w lesie na noc nie jest dla większości z nas naturalne. Naturalna jest dla nas sypialnia, ciepła kołderka, znajome dźwięki i światła.

Bardzo ważne jest by osiągnąć taki etap (przed samym sobą nie kolegami), że wchodząc samotnie do lasu, kiedy za drzewa znika ostatnia ścieżka, parking, domy poczuć „ Nareszcie spokój”. Wielu osobom tylko się wydaje, że tak właśnie czuje. Zwłaszcza tym którzy chodzą w grupach, nagrywają filmiki kamerkami, mają kogoś na telefonie. Ale to nie jest samotność.

Dawno  temu w okolicach Dwernika mieliśmy odwiedziny grupy ZHR. Choć do samej organizacji nic nie mam grupa która do nas trafiła była jakby to powiedzieć… dość specyficzna. Ich opowieści były niesamowite. O polowaniach z nożami, gaszeniach pożarów a nawet ćwiczeniach na wojskowych poligonach. My w sumie tylko od kilku lat obozowaliśmy w lasach, chodziliśmy po górach. Podczas jednego ze wspólnych zadań podzielono nas na 6 osobowe grupy.3 osoby od nas 3 od Nich. Były jakieś gry i punkty do wykonania. Każda grupa była od siebie oddalana i musiała spędzić noc w określonym punkcie.  Psikusem góry było danie nam latarek z zepsutymi bateriami.  Kiedy więc po wykonaniu wszystkich punktów padnięci zaczęliśmy szykować się do nocowania okazało się, że musimy sobie radzić i spać w totalnych ciemnościach (nie, nie było komórek). My ze swojej strony jak najszybciej wykonaliśmy to czego nas uczono i praktycznie w locie zasypialiśmy (nie była to dla nas pierwsza tego typu niespodzianka). Druhowie przyjezdni całą noc byli czujni. Każdy dźwięk lasu zwiastował nadejście podchodzących nas osób z innej grupy, watahy wilków, niedźwiedzi a nawet przypominały się filmy o predatorach i obcych (oczywiście niby w żartach).

Praca w zespole, zaufanie do zaawansowanego sprzętu, umiejętność radzenia sobie w różnych innych sytuacjach nie daje Ci żadnej gwarancji przetrwania w samotności. Zazwyczaj nasze największe lęki tworzymy sami. To prawidłowe działanie obronne każdego z nas.

Każdy kto twierdzi że nie ma z tym problemu bo był na obozie takim czy innym i ma szkolenie takie czy inne i spokojnie sobie poradzi sam w lesie zazwyczaj nie do końca wie o czym mówi. Ile nocy pod rząd SAMOTNIE spędziłeś w lesie i na odludziu? Ile razy kuło Cię w sercu i zastanawiałeś się co zrobię jak teraz dostanę zawału? (tak irracjonalne ale nasze wyobraźnie potęgują każdy nawet najmniejszy strach dlatego zwykłe zmęczenie które w domu po meczu albo innym wysiłku zignorujemy będzie potęgować się kiedy wiemy, że nikt nam nie pomoże). Ile razy naprawdę byłeś skrajnie zmęczony z resztką wody bez sił na cokolwiek bez zasięgu w komórce a ostatnią ludzką osobę widziałeś wczoraj rano?

Kiedy będziecie po całym dniu marszu, wykończeni, przemoknięci, głodni, a morale będą spadać na minus potrzebujecie odpoczynku. Spokoju, braku stresu i nerwów. Jeśli boimy się ciemnego lasu, mamy taki paniki, wszystko nas niepokoi to znaczy, że nie jest to dla nas naturalne. To tak jakby zabrać zająca do naszej sypialni. Każdy przejazd auta za oknem, rozmowy sąsiadów, dźwięki lodówki czy spuszczanej wody będą dla niego na początku stresujące. Pewien rodzaj spokoju, świadomość że jesteśmy w miejscu w którym chcemy, że to przecież z jednej strony miejsce jak każde inne i równie dobrze coś złego może się stać w drodze do szkoły czy pracy. Zdanie sobie sprawy, że to miejsce tak naprawdę niczego nie zmienia i niczym się nie różni od innych w których przebywamy całe życie, tylko to my zupełnie inaczej je odbieramy.

Oswojenie tego to pierwszy krok. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Nie mam zielonego pojęcia :). Nie jestem psychologiem ani instruktorem sztuki przetrwania. Są od tego mądrzejsi ludzie którzy napisali wartościowe książki. Każdy z nas jest inny i każdy z nas musi poznać samego siebie, czasami kierując się uwagami innych. Ale jedno bym stwierdził, im bardziej się boisz, tym lepiej Ci idzie.

Jeśli chodzi o psychikę jest jeszcze jeden aspekt który poruszę. Nie wiem czemu panuje teraz strach, albo zupełnie źle odbierane jest przyznawania się do błędu. O ile w sprawach szkolnych to czy idziecie w zaparte czy nie to Wasza sprawa która ma wpływ na to jak jesteście postrzegani o tyle w lesie to nie przejdzie. Przecież to właśnie świadomość tego, że odkryliście że coś robiliście źle, popełnialiście błędy a teraz przestaniecie jest oświeceniem, przełomem, rozwojem. Kiedy ktoś zwracam Wam uwagę, coś pokazuje i jest to niezgodne z tym co wydaje Wam się że wiecie, nie oceniajcie go przez pryzmat „Lubię go czy nie? Koledzy patrzą to nie może wyjść że czegoś nie wiem… Ja to przecież robię i działa… Wiem lepiej bo widziałem filmiki na youtube. Wchłaniajcie każdą wiedzę, uwagę, spostrzeżenia innych. Nie wszystkie muszą być trafne ale odbierajcie je bez emocji. Waszym celem ma być poszerzanie swoich umiejętności i doświadczenia. By zrobić to samemu braknie Wam życia. Uczcie się od zwycięstw i porażek innych. Co złego jest w powiedzeniu „Nie znałem tego ciekawa sprawa, muszę wypróbować, dzięki”?

Waszym celem powinien być rozwój a nie postrzeganie przez innych jako ten wszystko wiedzący. Gwarantuję, że brzozy, dęby, dziki, komary i wilki mają w głębokim poważaniu jak jesteście postrzegani. One nie przejmują się opinią innych ludzi.

Umiar jest podstawą. Słuchajcie innych analizujcie co mówią, ale nie bierzcie z drugiej strony tego w ciemno. To tak jak z opinią o książce czy filmie. Jeśli interesujesz się kosmologią wymieniacie poglądy i nagle ktoś podważa to co Ty mówisz bo w filmie takim i takim którego Ty nie widziałeś ktoś mówił zupełnie co innego. Nim zaczniesz się z nim kłócić zobacz ten film i sam oceń. Może Tobie się spodoba a może nie. Może są tam wartościowe informacje a może Twój rozmówca źle je zinterpretował.

Chwalenie się, popisywanie a także ukrywanie wiedzy (nie powiem Ci to tajemnica) zazwyczaj świadczy o małej wiedzy. Jeśli znasz 3 fakty z danego zagadnienia i złapiesz rozmówce, że akurat jednej z nich on nie zna i zaczynasz się z niego naśmiewać to jak to rozumieć? Jesteś super mądrym doświadczonym bo znasz 3 rzeczy? I pewnie niechętnie mu powiesz jak to zrobić bo jak on to pozna to będą was różnić tylko dwie 2 tajemnice i jak znowu zawirujesz w towarzystwie? Lecz jeśli znasz ich 40 i ciągle poznajesz nowe to przekazanie w łagodny sposób 5 z nich nic Ci nie zmienia. Może kogoś zarazisz pasją i będziesz miał wkrótce kogoś kto podzieli Twoją pasję. Z doświadczenia wiem, że im więcej ktoś wie na dany temat tym chętniej się dzieli, ktoś kto wie mało chroni swoją świętą wiedzę jak największy skarb.
Niejednokrotnie podczas postojów czy noclegów widziałem takie sytuacje. Np. rozpalanie ognia krzesiwem. Po całym dniu, marszu, zdartych stopach, przemoczonych ubraniach jedyne o czym marzę to ciepła herbatka , suche ciuszki, mycie (choć zdarzało się i bez) i paść spać. Większość doświadczonych i znanych mi osób wybiera „łatwiznę”. Im szybciej tym lepiej. Jeśli mam zapalniczkę rozpalam ogień zapalniczką, mam przygotowaną podpałkę – rewelacja. Nie musisz szpanować, że rozpalasz sobie podpałkę krzesiwem bo ktoś patrzy a przecież jesteś super-hiper i to dla Ciebie bułka z masłem.
Co innego jeśli się uczysz… nie bój się uczyć. Doświadczona normalna osoba nie będzie się z Ciebie śmiała. A może podejdzie i da Ci cenną radę. Ale kiedy to zrobi nie mów czegoś w stylu „Tak ja za każdym razem rozpalam bez problemów, rozpalałem już tysiące razy i rozpalę w każdej sytuacji”. Zamiast tego powiedz „Uczę się od jakiegoś czasu ale jeszcze wiele mi zostało, ciągle coś mnie zaskakuje” – to nie obniża Twojej wartości. Podnosi ją. Każda osoba która zna temat wie, że po wielu latach używania krzesiwa spotka go sytuacja w której ma ochotę połknąć krzesiwo. Mało tego są sytuacje w których rozpalenie ognia zapałkami, zapalniczkami gazowymi , paliwowymi czy co tam jeszcze staje się zadaniem niemal niemożliwym a przecież robiliśmy to setki razy. Bywały sytuacje w których gdybym tylko miał wsparcie z powietrza poprosiłbym o zrzut napalmu by tylko rozpalić ten cholery ogień i rozgrzać się 😉

W naturze nie ma absolutów. Każdy, wszyscy, nikt, zawsze, nigdy… praktycznie nie istnieją – ale do tego jeszcze wrócimy.

Wracając do wcześniejszego pytania, jak zacząć, co kupić, co zrobić… jak pisałem nie powiem Ci co zadziała na 100%. W kolejnym poście napiszę co bym zaproponował.

12 219 komentarzy

 1. Cherie
  Cherie 16 lutego 2021

  Use SendBulkMails.com to run email campaigns from your own private dashboard.

  Cold emails are allowed and won’t get you blocked 🙂

  – 1Mil emails / mo @ $99 USD
  – Dedicated IP and Domain Included
  – Detailed statistical reports (delivery, bounce, clicks etc.)
  – Quick and easy setup with extended support at no extra cost.
  – Cancel anytime!

  Regards,
  http://www.SendBulkMails.com

 2. Richard
  Richard 23 lutego 2021

  Do you need more clients?

  We have amazing databases starting at $9.99 until the end of the Month!

  Visit us at StarDataGroup.com

 3. SendBulkMails.com
  SendBulkMails.com 25 lutego 2021

  SendBulkMails.com allows you to reach out to clients via cold email marketing.

  – 1Mil emails starter package
  – Dedicated IP and Domain Included

  – Detailed statistical reports (delivery, bounce, clicks etc.)

  – Quick and easy setup with extended support at no extra cost.

  – Cancel anytime!

  SendBulkMails.com

 4. Alejandro
  Alejandro 8 marca 2021

  Hey,

  Listen, business is tough right now for most people.

  Does this sound like your situation?

  -Not enough quality leads?
  -Not enough revenue?
  -Always looking for more business?
  -Working too hard?

  I have the solution to help make this a great year for your business.

  I will show you how to Drive Revenue, Sales and Commissions…during the day and more importantly while you sleep…

  ==> https://sesforyou.com

  Regards,
  SesForYou.com

 5. Debora
  Debora 25 marca 2021

  Hello,

  BestLocalData.com has a special package you get any group of databases for $49 or $249 for all 16 databases and unlimited emails for a year(Domain, IP, Dashboard included).

  You can purchase it on BestLocalData.com and see samples if you are interested.

 6. Bea
  Bea 27 marca 2021

  Your All In One Solution For Creating All The Content You’ll Ever Need.

  Proprietary AI Turns YouTube Videos Into Traffic Getting Articles At The Press Of A Button!

  We’ve Been Getting Free Autopilot Traffic From Google Without SEO Experience For Over 2 Years By Converting Others YouTube Videos Into Articles…

  https://warriorplus.com/o2/a/gmvfs/0

 7. Katrice
  Katrice 29 marca 2021

  Need extra income?

  A fully hosted, done for you content + monetisation and a stunning design web based software that creates a fully automated done for you cryptocurrency affiliate site,

  Visit us: https://warriorplus.com/o2/a/f5s4y/0

 8. Antwan
  Antwan 8 kwietnia 2021

  Hey,

  It was nice speaking to you the other day, this is the service I was telling you about that helped us boost our ROI almost 2000%

  Its a company called Lifemail.studio sorry it took so long to get back to you. They allow you to send any email doesn’t matter what.

  We dealt with a guy named Michael, he was friendly and got us setup really quickly.

  Regards,
  Antwan

 9. Sean
  Sean 13 kwietnia 2021

  Hello,

  Send unlimited emails to unlimited lists with one click and no monthly fees!

  $99 once off!

  LifeMailNow.com

 10. Addie
  Addie 17 kwietnia 2021

  Do you need clients?

  We compiled some of the world’s top databases for you at ridiculous low prices. $49 for any of our databases or $99 for all 16 databases!

  Visit BestLocalData.com

  Regards,
  Addie

 11. Callum
  Callum 19 kwietnia 2021

  Do you need clients?

  We compiled some of the world’s top databases for you at ridiculous low prices. $49 for any of our databases or $99 for all 16 databases!

  Visit BestLocalData.com

  Regards,
  Callum

 12. Lucienne
  Lucienne 11 maja 2021

  Hello from SendBulkMails.com,

  We have a special limited offer for you to send unlimited emails.

  We allow non-permission based emails and you won’t ever get blocked.

  We also buy your domain for you and give you a clean IP and setup your DNS records.

  Check us out on SendBulkMails.com

 13. Deloras
  Deloras 11 maja 2021

  Hello from BestLocalData.com

  Due to the pandemic BestLocalData.com is shutting down on the 14th of May.

  We have more than a 100 million records of Key Executives all over the world.

  We hope that this Data will serve other companies to succeed in their marketing efforts.

  We have reduced all the prices to next to nothing on our website BestLocalData.com

  We wish you the best in your future endeavours.

 14. Nida
  Nida 1 czerwca 2021

  Hello,

  It is with sad regret to inform you that BestLocalData.com is shutting down.

  We have made all our databases for sale for a once-off price.

  Visit our website to get the best bargain of your life. BestLocalData.com

  Regards,
  Nida

 15. Ethel
  Ethel 10 czerwca 2021

  We at BestLocalData.com has been hit badly by Covid-19 and as a result BestLocalData.com is shutting down.

  We provided the best data to companies to find their right customer base, we don’t want other companies to go down the same path we went and go out of business.

  As a result we are providing our data till the end of the week at the lowest possible prices.

  BestLocalData.com

 16. Alicia
  Alicia 17 czerwca 2021

  Hello from FbCourses.net

  Want to pay $0.01 a click? We got you covered.

  A great team of Global Digital Marketing experts have compiled this list of 13 Best + Free Facebook Advertising Training, Classes and Courses to help you learn and excel at Facebook Ads & Marketing.

  Thousands of professionals have already benefited from this list on Facebook Training.

  Regards,
  Alicia

 17. Corinne
  Corinne 21 czerwca 2021

  Let me just say your site is amazing! It is well put together and easy to navigate which is a plus. With such a nice layout you must attract a lot of visitors. I just wanted to give you a heads up because your site inspired me to build my own. I hope everything is going great and much success in your future. Thank and have the best of day!

 18. Rodrick
  Rodrick 21 czerwca 2021

  The plug welcomes you with a super discount of 15% on every product for a limited period of time! (Promo code: THEPLUG)

  We offer the largest assortment of private databases! Such as:

  – The Largest collection of Linkedin Databases!
  – Forex Consumers (worldwide)
  – Casino Consumers (worldwide)
  – Business Databases (worldwide)
  – Cryptocurrency consumers (worldwide)
  – many more..

  And the best part of it! We are the only source you will ever need! We have the largest database on the market with the greatest prices and team.

  Visit us: https://silent-plug.com/

 19. Bret
  Bret 28 czerwca 2021

  It is with sad regret to inform you that because of the Covid pandemic BestLocalData.com is shutting down at the end of the month.

  We have lost family members and colleagues and have decided to shut down BestLocalData.com

  It was a pleasure serving you all these years. We have made all our databases available for $99 (All of it for $99) for those interested.

  Kind Regards,
  BestLocalData.com
  Bret

 20. Crystle
  Crystle 30 czerwca 2021

  Hi ,

  I am following up on my message below.

  Who would I speak with about your company order fulfillment and shipping ?

  Regards,
  Crystle
  order-fulfillment.net

 21. Luis
  Luis 2 lipca 2021

  Hey this is Luis. I lost your number but remembered your site. Need you to contact me ASAP regarding that one deal +16106539916

 22. Elmer
  Elmer 5 sierpnia 2021

  6 August 2021.

  This is the last day BestLocalData.com will be online and operate. We are shutting down and all our data is for sale for $99.

  Regards,
  Elmer

 23. Twila
  Twila 15 sierpnia 2021

  New data just for you!

  Hi, just letting you know you can now select from hundreds of millions of data records in 200+ countries and in various industries. Benefit from it as soon as possible.

  Browse our databases or request a custom list that suits your needs.

  There’s something for everyone.

  Have a look!
  https://sundatagroup.one

 24. Timothy
  Timothy 20 sierpnia 2021

  Hello.

  Need leads for your business? We have a limited offer where we sell almost 400 million executives around the world in 165 countries for $299.

  Or you can buy your country individually for $99.

  http://www.SunDataGroup.one

 25. ronmi18
  ronmi18 24 sierpnia 2021

  Enjoy our scandal amateur galleries that looks incredibly dirty
  http://erhard.lexixxx.com/?angel
  fat people porn videos porn star jewelry lynn lauri pennsylvania porn sitee porn video or amateur rio japanese porn star

 26. Theodore
  Theodore 27 sierpnia 2021

  We have an amazing database of leads for you.

  All countries are $99 and you can buy the entire world 165 countries for $179.

  This offer is valid till Friday.

  http://www.SunDataGroup.one

 27. vefarefkelib
  vefarefkelib 7 września 2021

  Интернет-магазин продает дизайнерскую мебель собственного производства по привлекательным ценам. Если не хотите покупать стандартные мебельные гарнитуры, а желаете подобрать модели определенного стиля, которые будут гармонично сочетаться и станут украшением любого помещения, тогда загляните в каталог онлайн-магазина.
  Вы можете подобрать мебель:
  · для гостиной,
  · столовой,
  · спальни,
  · прихожей,
  · кабинета.
  Мебель бренда авторского исполнения изготавливается в различных стилях. Покупатели смогут подобрать дизайнерские мебельные комплекты для комнат, выполненных в классическом, скандинавском стиле, провансе, арт-деко, модерне, минимализме.

  Помимо столов, стульев, шкафов, консолей и иной мебели на портале компании «Эксив» вы можете подобрать дизайнерские предметы декора, которые дополнят интерьер и дадут помещению индивидуальность. Зеркала, люстры, торшеры, бра, светильники вы можете выбрать для каждой комнаты, прихожей, лоджии, террасы, напольные зеркала https://farming-mods.com/.
  Предметы мебели делаются из натуральных по максимуму материалов с качественной фирменной фурнитурой. Для обивки мягкой мебели используются: велюр, натуральная и экокожа, рогожка, нубук, микровельвет, шенил. Каркас делается из массива дерева.
  Как сделать заказа в онлайн-магазине бренда Exiv
  В каталоге вы сможете выбрать готовые изделия и заказать изготовление мебели нужной для вас конфигурации по индивидуальным размерам. При этом у вас будет возможность помимо этого выбрать цвет материала отделки.
  Окончательная цена выбранной вами мебели, изготовленной на заказ, будет зависеть от материала и размеров. Для того чтобы уточнить стоимость, позвоните менеджеру по телефонам, указанным на веб-сайте. По заказу мебель делается в среднем в течение 2-3 недель. Также вы можете забронировать на 5 дней понравившиеся предметы, которые будут отложены специально для вас до оплаты.
  Заказать товары в фирмы «Эксив» можно с доставкой по Москве, Подмосковью и отправкой транспортными компаниями во все регионы России. Цена доставки по Москве – 1000 р. Для того чтобы узнать стоимость доставки в другие города, позвоните консультанту или задайте вопрос в форме обратной связи.
  Оплата возможна курьеру при получении заказа наличными или банковской картой. Кроме этого вы можете оплатить товар на интернет-сайте либо по безналичному расчету. Если заказ отправляется в регионы, требуется полная предоплата.

 28. vefarefkelib
  vefarefkelib 8 września 2021

  Интернет-магазин продает дизайнерскую мебель личного производства по привлекательным ценам. Если не желаете приобретать стандартные мебельные гарнитуры, а желаете подобрать модели определенного стиля, которые будут гармонично сочетаться и станут украшением любого помещения, тогда загляните в каталог онлайн-магазина.
  Вы сможете подобрать мебель:
  · для гостиной,
  · столовой,
  · спальни,
  · прихожей,
  · кабинета.
  Мебель бренда авторского исполнения изготавливается в различных стилях. Покупатели смогут подобрать дизайнерские мебельные комплекты для комнат, выполненных в классическом, скандинавском стиле, провансе, арт-деко, модерне, минимализме.

  Кроме столов, стульев, шкафов, консолей и прочей мебели на портале фирмы «Эксив» можно подобрать дизайнерские предметы декора, которые дополнят интерьер и придадут помещению особенность. Зеркала, люстры, торшеры, бра, светильники можно подобрать для каждой комнаты, прихожей, лоджии, террасы, напольные зеркала https://farming-mods.com/.
  Предметы мебели изготавливаются из натуральных по максимуму материалов с высококачественной фирменной фурнитурой. Для обивки мягкой мебели используются: велюр, натуральная и экокожа, рогожка, нубук, микровельвет, шенил. Каркас изготавливается из массива дерева.
  Как можно сделать заказа в онлайн-магазине бренда Exiv
  В ассортименте вы можете выбрать готовые изделия и заказать изготовление мебели нужной вам конфигурации по индивидуальным размерам. При всем этом у вас будет возможность также подобрать цвет материала отделки.
  Окончательная стоимость выбранной вами мебели, изготовленной на заказ, будет зависеть от материала и размеров. Чтобы уточнить стоимость, позвоните менеджеру по телефонам, обозначенным на сайте. По заказу мебель изготавливается в среднем в течение 2-3 недель. Помимо этого можно забронировать на 5 дней понравившиеся предметы, которые будут отложены специально для вас до оплаты.
  Заказать товары в компании «Эксив» можно с доставкой по Москве, Подмосковью и отправкой транспортными компаниями во все регионы России. Цена доставки по Москве – 1000 р. Для того чтобы узнать стоимость доставки в другие города, позвоните консультанту либо задайте вопрос в форме обратной связи.
  Оплата возможна курьеру при получении заказа наличными либо банковской картой. Кроме этого можно оплатить товар на веб-сайте или по безналичному расчету. В случае если заказ отправляется в регионы, необходимо полная предоплата.

 29. Cedric
  Cedric 10 września 2021

  Hello from SunDataGroup.com

  We are selling leads from around the world. I thought your company could benefit from it.

  You can visit our website http://www.SunDataGroup.com to see some of our data.

  We have a special offer running. All our databases for $99.

 30. Johan
  Johan 30 września 2021

  Hello,

  My name is Johan, I am a PHP programmer that specializes in data driven web applications.

  Anything related to PHP, MySQL, Data scraping etc.

  If you have any custom jobs you can add me on skype to discuss your requirements.

  Skype: cmsdevelopers

  Regards,
  Johan

 31. İNSTAGRAM TAKİPÇİ SATIN AL
  İNSTAGRAM TAKİPÇİ SATIN AL 30 września 2021

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It is the little changes that will make the biggest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 32. ucuz takipçi satın al
  ucuz takipçi satın al 30 września 2021

  Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site,
  how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted
  of this your broadcast offered vivid transparent idea

 33. Takipçi Satın Al
  Takipçi Satın Al 30 września 2021

  magnificent put up, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t notice this.
  You must continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base
  already!

 34. Miahes
  Miahes 1 października 2021

  [url=https://cialisado.com/]generic cialis online pharmacy[/url]

 35. Wimhes
  Wimhes 1 października 2021

  [url=https://modafinilop.com/]buy modafinil 200mg[/url]

 36. instagram takipçi satın al
  instagram takipçi satın al 3 października 2021

  Everything is very open with a very clear clarification of the
  challenges. It was really informative. Your website is extremely helpful.
  Many thanks for sharing!

 37. royal honey satış
  royal honey satış 3 października 2021

  Just desire to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is just nice and i could
  assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow
  me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 38. Waynemeews
  Waynemeews 6 października 2021

  generic cialis overnight delivery paypal cialis payment – generic cialis without prescription
  order cialis canada

 39. Hudson
  Hudson 7 października 2021

  Hi ,

  Who would I contact at your company that handles ordering your logo products, t-shirts, and promotional items?

  For over 20 years we have been creating and supplying our clients with all their custom logo merchandise.

  We can put your logo onto anything including:

  -Custom Printed T-shirts / Hoodies
  -Pens
  -Mugs
  -T-shirts
  -Bags
  -Banners
  -Table Covers
  -Key chains
  -USB flash drives

  —plus 350,000 other items!

  We also offer PPE items such as hand sanitizer and masks.

  Are there any upcoming projects that you need logo items for?

  Thanks in advance for your time.

  Regards,

  Hudson
  Custom Branded Product Specialist